This VL1C-NF30N-25NC-L2M is an inductive proximity sensor with a M30 mm Nickel plated brass body with a Non Flush mounting design. It has a metal body length of 55 mm and is NPN-NC, with a sensing distance of 25 mm and an 2m PVC cable. It has a power supply of 10-30 VDC and protection rating of IP67. This highly durable sensor is perfect for Industrial Automation applications.
VL1C-NF30N-25NC-L2M
FEATURES :
Installation: Non Flush
Sensing distance: 25 mm
Body material: Nickel plated brass
Body diameter & lenght : M30 , 55 mm
Output: NPN - Normaly close
Connection: 2m, 3 wire cable
Power supply: 24V DC, 3 wiresINDUCTIVE SPECIFICATION
Correction Factor Nav-ferrous metal Factor Sensing Factor Fe360
Aluminum
Brass
Copper
Stainless Steel
Cast Iron
Nickel
1
0.35 ~ 0.45
0.35 ~ 0.5
Mounting
Flush type installation Switching Histeresis < 10% ELECTRICAL DATA
Operating voltage 10~30V DC Switching frequency 300Hz Voltage drop ≤ 2.0 V Leakage current < 0.01mA Load current 200 mA No load current ≤ 10 mA (24V DC Hysteresis < 15% (Sr) Repeatability < 1.0% (Sr) Temperature drift < 1.0% (Sr) Short Circuit protection Yes Overload protection Yes Polarity reversal protection Yes ENVIRONMENT DATA
Ambient temperature -25......70 °C Protection rating IP67 MECHANICAL DATA